42V 4A IMP 3-pin Li-Ion Charger for 36V Impel 3 Battery - PCL3604033C
Output: 42V 4A
Input Voltage: 100V - 240V (EU & USA)
In Stock PCL3604033C
Delivery
Delivery to UK - Mainland starting from Free
  • Output Voltage 36V - 42V
  • Output Ampere 4.0A
  • Charging Connector IMP 3 pin (8.00mm diameter)
  • Input Voltage 100V - 240V
  • Input Power Source UK mains plug (EU and USA mains plug is available on request)
  • Dimensions 165mm x 70mm x 40mm
  • Safety EU, TUV GS, CE, CB, ROH Approved
  • Warranty 12 Months
Vehicle Year
Boardman MTX-E 8.6 - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery
Carrera Actuate 1 - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery 01/2024 - Present
Carrera Actuate 2 - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery 01/2024 - Present
Carrera Impel IM 1 E-Bike - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery
Carrera Impel IM 2 E-Bike - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery
Carrera Impel IM 3 E-Bike - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery
Carrera Vulcan - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery